Тварини, як і люди, дуже часто страждають на різні серцеві захворювання. Але, на відміну від нас, вони не можуть поскаржитися на слабкість, нездужання, запаморочення. Саме тому така важлива рання діагностика серцевих захворювань: УЗД серця, кардіологічне обстеження тварин, ЕКГ тварин.
В останні роки у ветеринарній медицині було змінено багато уявлень про хворобу тварин у цілому, про доцільність діагностики хвороб, а також розроблено та освоєно нові методи лікування захворювань. Все це дозволяє нам, ветеринарним лікарям, допомагати більшій кількості тварин, які раніше вважалися важко або невиліковно хворими.
Кардіологічні захворювання
Поговоримо про досить велику групу захворювань – кардіологічні захворювання дрібних домашніх тварин. У практиці лікування тварин ця група захворювань становить значну частину випадків внутрішніх хвороб. За статистикою загальна спостережуваність хвороб серця дрібних свійських тварин становить близько 10 відсотків. При цьому на вроджені патології припадає 1 випадок з 10. Аналізуючи цю статистику можна говорити про те, що проблеми лікування таких пацієнтів дуже актуальні, оскільки своєчасне лікування хворих тварин дозволить продовжити і покращити якість життя.
Породисті щасливчики, у зв’язку з тонкощами ведення чистої породної лінії, страждають на такі захворювання як: гіпертрофічна кардіоміопатія, дилатаційна кардіоміопатія, ендокардит клапанів тощо. До групи ризику серед собак належать боксер, бордоський дог, доберман пінчер, ньюфаундленд, німецька вівчарка, спанієлі, чихуахуа, лабрадори та ще багато представників цього виду.
У кішок до серцевих захворювань частіше схильні такі породи як британська короткошерста, сфінкс, мейн кун, перська, шотландська висловуха, сіамська та інші. Якщо такій тварині має бути призначено навіть короткочасного наркозу, щоб уникнути ускладнень з боку серцево-судинної системи, необхідно провести скринінг-обстеження.
Для розпізнавання кардіологічних хворих дуже важливим є збір докладної історії хвороби пацієнта та інтерпретація отриманих відомостей. У свою чергу власник повинен, певною мірою, бути підготовленим до візиту до ветеринарної клініки, щоб докладно і спокійно відповідати на запитання лікаря і намагатися не прогаяти навіть не значних змін у поведінці своїх вихованців.
Найчастіше господарі скаржаться на наступні відхилення в стані вихованця – швидку стомлюваність, не веселість, кашель часто приступами до блювотних позивів, раптова втрата свідомості, утруднене дихання, поганий апетит, втрата ваги, спрага, парез тазових кінцівок у кішок. Це ще не повний перелік симптомів, які можуть вказувати на серцеві патології у тварин. Тому при зіткненні зі складним випадком чи невідповідності природного розвитку хвороби раніше поставленого діагнозу та проведеного лікування необхідно провести додаткові дослідження.
Методи діагностики хвороб серця.
До методів діагностики відносять рентгенографію грудної клітки, електрокардіографію, ехокардіографію та лабораторний скринінг.
Рентгенографія грудної клітки надає неоціненну допомогу у діагностиці серцевих захворювань. За допомогою рентгенограми можна оцінити розміри серця, стан легеневої тканини, легенево-судинної мережі, наявність застійних явищ, а також набряку легень. Тому, незважаючи на те, що зараз багато методів діагностики хвороб серця, рентгенографія залишається одним із найважливіших діагностичних елементів.
Багато власників вважають, що електрокардіографія єдино достовірна та важлива за підозри на серцеву патологію у тварини. Потрібно запам’ятати, що електрокардіограма не самостійний діагностичний засіб, а є одним із елементів комплексного клінічного обстеження. Кардіограма – це метод постановки остаточного діагнозу лише при порушенні серцевого ритму і лише у поєднанні з іншими методами діагностики може вказувати на інші серцеві патології. Все це через те, що електрокардіограма – це процес запису різниці електричних потенціалів між однією та іншою частинами серця, які створюються внаслідок роботи серця.
Ехокардіографія або УЗД серця – відносно новий діагностичний метод у ветеринарії. Проте освоєння цієї методики дозволять точно діагностувати хвороби серця, виявити порушення кровотоку, встановити ступінь тяжкості серцевих уражень, прогнозувати подальший перебіг хвороби. Лабораторний скринінг – це добре відомі більшості власників біохімічні дослідження крові, визначення рівня деяких гормонів у крові тощо.
Насамкінець хочеться ще раз сказати про те, що уважне ставлення до свого вихованця, відповідальність за його здоров’я, готовність пройти необхідні діагностичні тести при підозрі на кардіологічну проблему дозволять зберегти повноцінне життя Вашому вихованцю. І що поставлений діагноз серцева недостатність – це далеко не завжди вирок Вашій кішці чи собаці. Чим раніше виявлено захворювання, тим швидше можна розпочати лікування та підтримку Вашого вихованця, та створити найбільш підходящі та комфортні умови для його подальшого життя.
Кардіологічне обстеження в ветеринарному центрі «Гранд Плюс».
Ветеринарний центр «Гранд Плюс» має у своєму розпорядженні все необхідне обладнання та кваліфікованих фахівців для проведення повного кардіологічного дослідження:
- Ехокардіографія (УЗД серця)
- Електрокардіографія (ЕКГ)
- Рентгенографія грудної клітки
- Лабораторні дослідження (кардіологічна панель)
- Генетичні тести на носійство мутації (США, Голландія, Німеччина).
Також у нас проводиться скринінгове обстеження серцевої діяльності кішок та собак перед операцією, планові профілактичні дослідження серця, а також діагностика та лікування всіх видів серцевих захворювань. Причини пройти кардіологічне обстеження:
- Вік старше 6 років;
- Передопераційний огляд;
- Швидка стомлюваність, задишка;
- Непереносимість фізичних навантажень;
- Сухий кашель;
- Дихання з відкритою пащею у кішок («собаче дихання»);
- Зміна кольору слизових оболонок;
- Вимушена поза, збільшення живота.
Своєчасне обстеження дозволить діагностувати серцеву недостатність на ранніх термінах її розвитку, а грамотно підібрана схема лікування забезпечить найсприятливіші умови для роботи серця.